Klima Kombi Beyaz Eşya Soğutma Servisi
0212 690 4 749
0212 690 4 750

Ay Teknik Vrf Vrs Klima Servisi

Ay-Teknik-Klima

Klima satın alacak olanların en çok merak ettikleri konu; hangi klimayı satın almak gerektiğidir. Duvar, salon, kaset, kanallı, yer ve tavan tipi ile multi klimaları alırken bireysel ve kurumsal çözümler birbirinden farklı olduğu için VRF ve VRS klimalar arasından seçim yapmak gerekmektedir. Yüksek katlı ve geniş binalar için çözüm olan klima sistemlerinden VRF VRS arasındaki farklar iklimlendirme tercihlerinde rol oynamaktadır. Peki nedir bu VRF ve VRS? Aralarındaki farklar neler? Biraz yakından bakalım…


VRF; Variable Refrigerant Flow kelimelerinin baş harflerinden oluşmaktadır. VRF; değişken debili soğutucu akışkan sistemi klima sistemi olarak Türkçeye çevrilebilir.


VRS; Variable Refrigerant System kelimelerinin baş harflerinden oluşmaktadır. VRS, gelişmiş kontrol ve akış denetim üniteleri ile donatılan gereken soğutucu akışkanı doğru faz ve doğru zamanda ihtiyaç duyulan yere sevk ederek ısıtma ve soğutmada kullanan sistemdir.


Markalara göre VRF, VRV veya VRS olarak isimlendirilen ve değişken debili soğutucu akışkan sistemlerin hepsinin özellikleri hemen hemen aynıdır. VRF ve VRS sistemlerinde akışkanın iç ünitelere gönderilerek ısıtma ya da soğutma yapması söz konusudur.


VRF Klimaların Üstün Özellikleri


VRF ve VRS arasındaki farklar açısından baktığımızda VRF klima sistemleri; tek dış ünite ile gaz akışını birden çok iç üniteye aktarması ve bağımsız olarak kontrol edilebilmesi açısından avantajlı klima sistemleridir diyebiliriz. Isıtma ve soğutmada geniş kapasite istenen binalarda kullanılan VRF sistemleri;


Otel, hastane, ofis, restoran, mağaza, tiyatro, sinema gibi yapılarda rahatlıkla kullanılmaktadır.


Maksimum verim sağlarlar.


Yüksek tasarım esnekliğine sahiptir.


Düşük ses seviyesiyle çalışırlar.


Kompakt tasarımları ile mekan işgalleri azdır.


Uzun ömürlü ve çevresel şartlara dayanıklıdır.


VRF ve VRS arasındaki fark olarak yalnızca markaların birbirinden ayrılan özelliklerini gösterebiliriz. Kimi markalarda çoklu klima yönetim sistemleri VRF adını alırken kimilerinde VRS adını almaktadır. Hava akım kuvvetleri, kapasiteleri, kontrol üniteleri, enerji tasarrufları birbirinden ayrılmaktadır.


VRS Klimaların Üstün Özellikleri


VRF VRS farkları olarak markasına göre gelişmiş kontrol ve akış denetim ünitelerine sahip olduklarını söyleyebiliriz. Bir dış ünite ile gaz akış dağıtıcıları yardımıyla birden çok iç ünitenin birbirinden bağımsız olarak kontrol edilebildiği VRS sistemlerinde;


Enerji tasarrufu maksimumdur.


Daha az elektrik tüketimi vardır.


Çevreci ve sağlığa dost bir yapıya sahiptir.


Düşük ses seviyesiyle çalışırlar.


Kompakt tasarımları ile her mekana uyum sağlarlar.


Uzun ömürlü ve çevresel şartlara dayanıklıdır.


VRF VRS arasındaki farklar arasında VRS klima sistemlerinin kullandığı DC Inverter Kompresörler de yer almaktadır. 4 HP ile 80 HP arasında farklı dış ünite kapasiteleri ile 80 adete kadar iç ünite bağlayabilme imkanı sunan VRS klimalar bazı VRF klimalara bu özelliği sayesinde üstünlük sağlamaktadır. Duvar tipi, kaset tipi, düşük ve yüksek statik basınçlı gizli tavan tipleri gibi geniş bir iç ünite gamı da sunmaktadır.


VRF ve VRS arasındaki farklar olarak nitelendireceğimiz herhangi bir fark bulunmamaktadır. Hem VRF, hem de VRS sistemler aynı teknolojik sistemler olup ayrı markalar tarafından kullanılırlar.


VRF VRS farkları olarak markalar arası elbette farklar bulunmaktadır. Her markanın VRF ve VRS klima özellikleri aynı değildir. Ancak ileri düzey kontrol sistemleri olan VRF ve VRS klimalar, ısıtma ve soğutma modları arasında güvenilir geçiş sağladığı, bağımsız olarak çalışabildiği ve yüksek enerji tasarrufu sağladığı için geniş mekanlarda en çok tercih edilen klimalardır. Bazı markalarda klima santralleriyle akuple çalışabilme özelliği sayesinde, hem havalandırma hem de iklimlendirme açısından komple bir çözüm sunmaktadır.


VRF ve VRS klima sistemleri; ofisler, alışveriş merkezleri, lüks apartmanlar, villalar, restoranlar, plazalar, oteller gibi birbirinden bağımsız havalandırma uygulamalarının kullanılmasının gerektiği yerlerde başarıyla kullanılmaktadır. VRF ve VRS arasındaki farklar için klima satış merkezlerinden daha detaylı bilgi almanız mümkündür.

Teknik Bilgiler